Projektový týden „Zima”

Zatímco se část žáků 2. stupně proháněla na lyžích po zasněžených svazích Jeseníků, vydali jsme se i my na pomyslnou zimní výpravu.

Naši pouť jsme zahájili v anglickém jazyce v pondělí 7. ledna výpravou do dalekých Spojených států. Vydali jsme do Yellowstonského národního parku, seznámili se s jeho obyvateli a přírodními zajímavostmi. Získali jsme také představu o tom, jak náročné je být lidským obyvatelem tohoto zemského ráje, zejména pokud žezlo vlády převezme zima, sníh a mráz.

Úterý začalo výrobou svícnů z ledu. S praktickou částí jsme si hravě poradili, sestavit však pracovní postup byl pro některé z nás těžší oříšek. Připravené svícny jsme dali ven zmrznout a s nadšením vyrazili bruslit do Boskovic.

Hlavním tématem středy byly polární oblasti. Rozdělili jsme se do skupin, vyhledávali a zpracovávali informace o přírodních podmínkách a objevitelských cestách na území Arktidy a Antarktidy. Jak může vypadat průběh polární expedice, nám s humorem a nadsázkou představila divadelní hra Dobytí severního pólu. V českém jazyce si děti zahrály na básníky a mohly popustit uzdu své jazykové fantazii a kreativitě.  Cílem skupinové práce bylo vymyslet co nejoriginálnější básničku o zimě.

I v zimním období nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů, proto jsme se ve čtvrtek vrhli na přípravu ovocného salátu a jednohubek. Oloupat, nakrájet, zamíchat, ochutit. Povedlo se? Povedlo. Na stolech před námi přibývaly talíře a misky plné lákavých dobrot. Jednu pochoutku jsme si připravili i na další den, domácí tvarohovou zmrzlinu. Energii získanou ze zdravé svačinky jsme využili při další aktivitě, tentokrát výtvarně zaměřené. A protože k zimě neodmyslitelně patří sníh, lepidlem a solí jsme tvořili sněhové vločky.

Poslední den projektového týdne jsme začali druhým cizím jazykem – němčinou, v níž jsme se zaměřili na slovní zásobu vztahující se k zimě a zimnímu období. Děti tak obohatily svoji slovní zásobu např. o výrazy vyjadřující zimní oblečení, sporty, počasí. O přestávce jsme si pochutnali na zmrzlině a posilněni touto sladkou dobrotou jsme šli ven užít si zimní zasněženou atmosféru na vlastní kůži. Na závěr jsme zahráli Kufr a zazpívali pár zimních písniček.

Do cíle našeho zimního putování se podařilo dorazit všem. Zažili jsme netradiční zimní týden. Dozvěděli jsme se nové informace, pochutnali si na několika jídlech a parádně si zabruslili.