Krápníkový pohár

Ve čtvrtek 21. března jsme se my dvě, Zuzana Klementová a Martina Kohoutková, společně s Matějem Chlupem zúčastnili zeměpisné soutěže, která se konala v Dělnickém domě v Blansku. Akci organizovala Střední škola cestovního ruchu a gastronomie jako součást festivalu „Blanenský čtyřlístek“.

Soutěž spočívala v tom, že si jednotlivé školní týmy připravily prezentaci o jimi navštíveném místě v Moravském krasu. Téma letošního ročníku znělo ,,Pramen života, krásy i poznání“. Z doporučovaných míst si náš tým vybral jeskyni Býčí skála. Protože je tato jeskyně přístupná pouze omezeně, domluvili jsme si s CHKO Moravský kras speciální prohlídku. Navštívená jeskyně byla velice zajímavá a skrývala spoustu pokladů. Netopýry, vrápence, krápníky, pozůstatky stavebních úprav z konce 2. světové války, průtok Jedovnického potoka a další zajímavosti. Ve škole jsme všechny postřehy zpracovali a vytvořili scénář k naší prezentaci. V hodinách zeměpisu, přírodopisu a pracovních činností jsme trénovali. Součástí našeho vystoupení byl i nezapomenutelný převlek vrápence, který nosil nejvtipnější člen týmu Matěj Chlup. Výslednou práci jsme před odjezdem na soutěž prezentovali přede všemi žáky a žákyněmi 2. stupně naší školy.

Když jsme ve čtvrtek dorazili na místo, přivítala nás paní ředitelka hostící školy. Po úvodu pozvala zástupce týmů na pódium, v našem případě Zuzanu Klementovou, aby vylosovali číslo, které určovalo soutěžní pořadí. Zúčastnilo se celkem 5 týmů a my jsme šli jako třetí. Program byl doplněn nesoutěžními družstvy hostící školy. Jakmile jsme se dostali na řadu, všechna nervozita šla stranou a výstup jsme si velice užili, i díky úžasné a milé porotě. Porota z nás byla unešená a získali jsme 199 bodů z 200. Když všechna družstva odprezentovala své práce, dostali jsme výborný oběd. Po něm jsme se opět sešli v hlavní místnosti, kde se vyhlašovaly výsledky. Nejprve jsme byli všichni oceněni za účast, poté byly vyhlášeny zvláštní ceny za video a zpracování. A na konec se přešlo k samotným výsledkům. A to, proč tu čtete tento článek, je to, že jsme vyhráli první místo. Dostali jsme spoustu krásných cen. Různé dárkové poukazy, knížky a samozřejmě pohár, k němu jsme také dostali čokoládový dort, který jsme si spravedlivě rozdělili. Snesl se na nás roj fotografů a my jsme nevěděli, kam se koukat nejdřív. Jedna členka poroty a někteří diváci se dokonce fotili s naším úžasným panem vrápencem.

Tímto bychom chtěli poděkovat RNDr. Hynku Skořepovi (Muzeum Boskovicka) za poskytnutí odborných materiálů a RNDr. Antonínu Tůmovi (CHKO Moravský kras) za provedení Býčí skálou a doplnění našich znalostí.

Na závěr si můžete prohlédnou fotky z návštěvy jeskyně a průběhu soutěže, přejeme příjemnou zábavu

Martina Kohoutková a Zuzana Klementová (8. ročník)