Výlet - Babiččino údolí

Babiččino údolí a Česká Skalice je neodmyslitelně spjata s nejznámější českou spisovatelkou Boženou Němcovou. V České Skalici se nachází Muzeum Boženy Němcové a Barunčina škola – místa, která se pojí s jejím životem a dílem. V Babiččině údolí  se rozprostírá malebná krajina a chaloupka nazvaná Staré bělidlo, kam Němcová zasadila svůj největší román Babička. Kdo byla a jak žila Božena Němcová?

To vše žáci 3., 4. a 5. roč. spolu se svými vyučujícími zhlédli a dozvěděli se na školním výletu, který se uskutečnil v pátek 10.6.2016. Nejdříve jsme navštívili zámek Ratibořice, kde nás provázela komorná paní kněžny v opravdovém převleku, dále nás přivítal komorník Leopold, který nás připravil na setkání s kněžnou a komtesou Hortenzií.

Ve mlýně jsme zhlédli program s mlynářkou, mlynářem, krajánkem a čeledíny. Představení provázely veselé písničky a dobové tanečky. V okolí mlýna jsme si mohli zakoupit občerstvení a upomínkové předměty.

Na Starém bělidle nás přivítala babička se svými vnoučaty. Její vyprávění bylo velmi zajímavé a poutavé a vnoučata nám předvedla hry, kterými se bavily děti v době života Boženy Němcové.

Na zpáteční cestě si vyučující pro děti připravily zábavný kvíz, ve kterém si připomněli některé poznatky z tohoto zajímavého výletu, na který budou jistě rádi vzpomínat.

Mgr. Leona Koledová