Pohár vědy 2016

Pohár vědy je mezinárodní soutěž zaměřená na fyziku a další přírodní vědy. V letošním školním roce proběhl již 5. ročník. Organizátorem je Mezinárodní federace malých debrujárů, která působí ve více než 49 zemích. Na přípravě soutěžních úkolůse podílí lektoři z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Soutěž je rozdělena do 4 kategorií – MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a SŠ. Jednotlivé soutěžící týmy řeší ve čtyřech kolech zábavné úkoly, bádají nad problémy a provádějí pokusy.

Barvy naší školy hájil tým chlapců z 6. ročníku ve složení Miroslav Juřík, Martin Kopáček a Lukáš Dokoupil. V poslední etapě tým doplnil Daniel Šmída. Pro všechny to bylo první setkání s tímto typem akce. Nešlo jen o samotné provedení pokusu, důležitou součástí bylo také vyhledání teoretického základu konkrétních fyzikálních jevů a vyvození závěrů na základě výsledků experimentů.

Soutěžní kategorie 2. stupně ZŠ zahrnovala celkem 209 týmů. Tým našich šesťáků skončil na 16. místě se ziskem 384 bodů. K účasti na mezinárodním finále jim chybělo pouhých 9 bodů.

Mgr. Petra Ondroušková