Jižní Morava čte…podruhé

V roce 2016 se na knihovnické scéně objevila nová literární soutěž pro děti s názvem Jižní Morava čte, přičemž její autory vedla myšlenka směřovat děti nejen k lásce ke slovu, ale také k návštěvě knihoven a k vlastní kreativní literární tvorbě. Po prvním ročníku spojeném s tématem „Mýty a pověsti mého kraje“ se také druhý ročník obracel k místní historii a zval ke zkoumání místa, odkud vyrůstáme. Zastřešeni tématem „Příběhy mého kraje“ jsme se v loňském roce dostali na různá místa a do různých časů, vždy však k událostem ovlivňujícím naši přítomnost nebo vztahujícím se k minulosti naší rodiny či obce. Děti našeho regionu se s nelehkým zadáním popraly velmi srdnatě a úspěšně.

Do soutěže pro 60 knihoven Jihomoravského kraje se letošního roku mohly zapojit i nejmenší děti, které ještě nevládnou písmem, a to díky speciální výtvarné kategorii (pro děti od 4 do 7 let). Do ní se zapojilo několik dětí z Mateřské školy Kořenec a také Markétka Kolářová, prvňačka ze Základní školy Velenov. Posledně jmenovaná také tuto kategorii vyhrála s obrázkem kořeneckého větrného mlýna. Na dalších místech se umístila Lada Matulová a Tereza Geršlová obě z kořenecké MŠ.

Další nově vzniklou kategorií je literárně-výtvarná soutěž kolektivů (max. 5 osob), v níž zvítězila práce Anežky Vrajové a Karolíny Hlubinkové (obě 8. tř. ZŠ Benešov) nazvaná Rusalka. Děvčata v ní vytvořila pověst o rusalkách, které napravily jednoho nezvedeného sedláka. 

I v tomto druhém ročníku však byly stěžejní kategorie literární. Mezi mladšími žákyněmi (8–10 let) se umístila na prvním místě Ester Chládková s prací nazvanou Vodovod (3. tř. ZŠ Benešov), dále pak Ludmila Vrajová (4. tř. ZŠ Benešov) a na třetím místě Julie Havlíčková (3. tř. ZŠ Benešov).

V druhé literární kategorii starších žáků (10–15 let) se odehrál ryze mužský duel mezi Romanem Greplem a Robinem Geršlem (spolužáků ze 7. třídy ZŠ Benešov). Při vyhlašování výsledků byl nakonec tím šťastnějším Robin s prací Příběh mého rodu.   

A protože hodnotit literární práce dětí je pro každou knihovnici zapojenou do projektu velkým oříškem, přizvala jsem k posuzování také zástupce vedení obce (pana starostu Miroslava Zemánka, paní místostarostku Danu Vondálovou, za kulturní výbor paní Boženu Přikrylovou, dále pak paní ředitelku MŠ Kořenec Petru Strnadovou a pedagožku paní Vladislavu Kolářovou). Vzhledem k tomu, že někteří hodnotitelé měli také svá želízka v ohni, neúčastnili se hodnocení kategorií, kde by mohli být předpojatí. To jen pro úplnost.

Slavnostní vyhodnocení výsledků a předávání cen se odehrálo v pátek 10. 11. 2017 v kořenecké knihovně za účasti takřka 30 dětí a desítky dospělých, kteří měli možnost zhlédnout všechny výtvarné práce a poslechnout si vítězná literární díla v přednesu svých autorů. Hlavní odměnou pro první místo výtvarné kategorie a kategorie kolektivů byla návštěva divadelního představení v brněnském divadle Polárka. V kategoriích literárních se vyhlášení výsledků mezi všemi knihovnami konalo v brněnské hvězdárně, kde byl pro finalisty připraven i kulturní program. Dále všichni soutěžící obdrželi drobné i větší hmatatelné odměny J Večer v knihově se, myslím, vydařil a spokojení odcházeli nejen vítězové.

Ráda bych ještě na závěr poděkovala všem organizátorům akce (MZK Brno a MK Břeclav), výše jmenovaným hodnotitelům, sponzorům (Jihomoravskému kraji, ale také obci Kořenec za věcné odměny pro soutěžící) a hlavně všem soutěžícím, jejichž práce bylo radost číst. Velice si vážím jejich snahy a času, který do tohoto projektu vložili a který se v jejich odevzdaných pracích odrážel.

Mgr. Hana Matulová (knihovna Kořenec) 7. 1. 2018

 

Přílohy

  1. Vodovod - Ester Chládková (651,88 KB)
  2. Příběh o obci Okrouhlá - Julie Havlíčková (713,42 KB)