Náš příběh

Ani na sklonku minulého roku jsme nezaháleli a pokračovali jsme v práci na našem projektu. Na základě dosavadních zkušeností a odvedené práce můžeme říct, že vybrat z českého literárního fondu  jeden příběh či pohádku, která by  co nejvýstižněji reprezentovala naši zemi, byl nejtěžší úkol našeho projektového tvoření. Z mnoha návrhů, se kterými děti přišly, jsme nakonec zvolili postavu malého Krtečka od Zdeňka Milera. Tato volba se ukázala být šťastná, protože náš malý Krteček se setkal s velkým úspěchem a nad jeho postavičkou jsme strávili mnoho příjemných chvil nejen my, ale i naši mezinárodní přátelé v projektu.

Autora Krtečka – Zdeňka Milera nebylo nutné představovat, protože se se svými figurkami stal mezinárodně obdivovaným tvůrcem kresleného filmu pro děti.Vytvořil postavy a typy, které stále přežívají, jsou v tomto žánru prakticky nesmrtelné. Postava Krtečka vznikla v roce 1954, první film s ním se pak objevil v roce 1957 a jmenoval se „Jak Krtek ke kalhotkám přišel“. Na festivalu v Benátkách obdržel hlavní cenu Zlatého lva. Postupně s Krtečkem v hlavní roli vzniklo na padesát filmů. Jak autor prohlásil, malého krtka si vybral proto, že jej ve svých filmech neměl Walt Disney. Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. Dodal, že na postavu krtka přišel kdysi při procházce, když zakopl o krtinu. Zajímavostí je, že Krteček ani další postavy kromě prvního dílu nemluví, vydávají jen zvuky, jejichž autorkami jsou Milerovy dvě malé dcery. Krteček  je oblíbený i u dětí v zahraničí, například v Německu, Polsku,Finsku  ale i v Japonsku.

K naší volbě přispěla i mediální událost, kdy se Krteček chystal na výlet. Americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny, si plyšového Krtečka vzal na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), takže se dá bez nadsázky říci, že Krteček dobyl i vesmír.

Hlavně díky večerníčkům se z Krtečka stal fenomén. Letos nejoblíbenější česká animovaná postavička oslavila pětapadesátiny. Prodalo se více než pět milionů knih a pan Miler získal za svou práci řadu ocenění včetně těch za celoživotní dílo, v roce 2006 mu bylo z rukou prezidenta Václava Klause uděleno státní vyznamenání Za zásluhy.

Děti v projektovém kroužku měly za úkol vyhledat informace o panu Milerovi a jeho postavě Krtečka , napsat  zamyšlení o tom, co Krteček znamená pro ně a jejich rodinu, vybrat nejoblíbenější příběh o Krtečkovi a to vše sepsat v anglickém jazyce a  zveřejnit na našem projektovém portále.  Na tématu „Náš příběh“  jsme pracovali v měsíci prosinci,  a proto jsme si aktuálně vybrali  pohádku „Krteček a Vánoce“.  Kromě angličtiny jsme se zdokonalili i v počítačových dovednostech, protože tentokrát jsme tvořili v programech Fotostory a Picasa, které byly pro nás zcela nové.  Podařilo se nám vytvořit knížku o malém Krtečkovi a Vánocích v elektronické podobě.

Hlavní podíl na vzniku elektronické knihy měla Monika Koudelková, žákyně 7. ročníku.  Monice velmi děkujeme a chválíme i ostatní, kteří k tématu přispěli svými skvělými příspěvky, jako byly puzzle, obrázky, eseje, referáty, křížovky, rébusy a jiné zábavné aktivity. Podíleli se: Hana Přikrylová, Filip Zatloukal, Veronika Konečná, Anna Zemánková, Michaela Kováčová, Jana Kejíková, Barbora  Novotná, Terezie Kozlovská, Kateřina Pilátová,  Michal Štarman, Dominik Rosenberg, Michaela Menšíková, Petra Rathouská, Valerie Hadravová a Tomáš Jurný.

V neposlední řadě bychom rádi zmínili, že náš vstup do projektu na toto téma by nebyl tak úspěšný, kdyby pro nás paní učitelka Edita Zatloukalová a ochotné maminky nevytvořily plyšového Krtečka v nadživotní velikosti. Paní učitelka Zatloukalová pro figurku Krtečka nakreslila šablonu, naše  maminky postavičku ušily, děti ji pak vycpaly výplní a umístily ve vestibulu školy. Moc děkujeme a přikládáme několik fotografií pro naše maminky a všechny příznivce naší školy i malého Krtečka.

http://www.youtube.com/watch?v=hJLnZf98Awk

Přílohy

  1. Little Mole and Christmas - Monika Koudelková (706 B)
  2. Puzzle - Monika Koudelková (686 B)
  3. Little Mole - crossword key (21,50 KB)
  4. Little Mole - Hana Přikrylová (99,00 KB)
  5. Terezie Kozlovská (394,43 KB)
  6. Kateřina Pilátová (25,50 KB)
  7. Barbora Novotná (14,85 KB)
  8. Jana Kejíková (72,94 KB)
  9. Nejoblíbenější příběhy I (1,41 MB)
  10. Nejoblíbenější příběhy II (1,68 MB)