Andersenova noc

Mnozí jistě v médiích zaregistrovali, že z pátku 30. března na sobotu 31. března se konala již po dvanácté Andersenova noc a spousta dětí spalo mimo domov v knihovnách nebo ve školách. Chtěla bych se s Vámi podělit o průběhu Andersenovy noci na naší škole v Benešově.

Protože vše pro nás bylo letos poprvé, o to větší bylo očekávání a napětí, jak to všechno dopadne. Už odpoledne bylo velmi slavnostní, protože jsme pasovali našich 19 prvňáčků na čtenáře v obřadní síni benešovského obecního úřadu. Po přečtení pohádky O princezně na hrášku a splnění čtenářského slibu je vyslanci z pohádkové říše princ a princezna pasovali na čtenáře. Svůj slib museli také stvrdit podpisem na pergamen. Odměnou jim byl pamětní list od výtvarníka pana Fixla a spoustu dalších dárečků, včetně památné pohlednice.

Po prohlídce knihovny jsme se všichni sešli ve třídě ke zdobení pohádkového stromu. Každá maminka si vyzkoušela přečíst úryvek z pohádky, kterou děti musely uhodnout a namalovat obrázek.
Ten pak uschovaly do ptáčka a zavěsily na pohádkový strom do hnízdečka. To už ale dětem vyhládlo, tak se posilnily večeří od maminky a zapily pohádkovým medovým čajem. Rodiče jim pomohli nachystat ve třídě pelíšek a pak už jen pac a pusu, rozloučení a hurá na promítanou pohádku, aby si trošku vydechly. Hned po vyčištění zubů se četlo. Začali jsme pozdravem českého velvyslance v Dánsku. To už byl ale každý ve svém spacáku a se svým plyšákem. Neplakal vůbec nikdo – možná maminky doma. Některé děti usnuly už při první pohádce Ošklivé káčátko, některým nestačil ani Pasáček vepřů. Všechny ale spaly o půl desáté.

Děti se probouzely s nejistotou a otázkami:,,Spala ta princezna opravdu s námi ve škole?‘‘ A spala. Našli jsme ji až v přístavbě MŠ podle poztrácených tenisových míčků (přerostlých hrášků). Děti přistupovaly ke spící princezně se zatajeným dechem. A co byste řekli, že měla pod matrací? No přece přerostlý hrášek. Princezna dala vykuleným holkám a klukům po koblížku a honem do pohádky. A děti zase ke svým rodičům. Však si měli o čem povídat. Doufám, že budou na tuto noc dlouho vzpomínat. No a já taky. Mám super pocit, že jsem do toho šla a už budu přemýšlet, co příští rok.

Mgr. Edita Zatloukalová ( tř. uč. 1. třídy ZŠ a MŠ Benešov )