Ledová Praha

V úvodu každého mezinárodního projektu představujeme partnerům Českou republiku a její hlavní město, které je všeobecně považováno za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Napadlo nás, že bychom mohli město přezdívané „Praha stověžatá“, „Matka měst“ nebo „Zlatá Praha“ představit partnerům trochu jinak, než pomocí informací dostupných v učebnicích či na internetu. Rozhodli jsme se, že se letos do našeho hlavního města s členy projektového kroužku skutečně vypravíme.

K třídennímu putování za krásami města Prahy jsme si vybrali termín pololetních prázdnin. Právě v těchto dnech zde totiž probíhá akce „Ledová Praha“ pořádaná neziskovou organizací Pionýr   a  nadací „Dětem 3. tisíciletí“. Tato aktivita je určena dětským oddílům, rodinám s dětmi a školám,        které se v období pololetních prázdnin chtějí pobavit a také si rozšířit své vědomosti o pražských kulturních památkách. Díky množství spolupracujících institucí nabízí Ledová Praha možnost prožít tři dny v hlavním městě, poznávat jeho historii, památky, navštěvovat muzea i nejrůznější turistické atrakce a to vše za velmi zvýhodněné ceny  za dopravu, ubytování, stravu i vstupy.

Program našeho  pobytu v Praze byl opravdu nabitý. Vyšehrad, Petřín, Hradčany, Staré Město, Nové Město, plavba po Vltavě, Muzeum Karlova mostu, Botanická zahrada, Království železnic, Náprstkovo muzeum, Muzeum miniatur-  to vše jsme v našem hlavním městě stihli zhlédnout a navštívit.  Také jsme si vychutnali výhled na město z věže Staroměstské radnice.  Nezapomenutelným zážitkem pro všechny z nás byla návštěva ateliérů České televize na Kavčích horách. Zde jsme si mohli vyzkoušet práci s filmovou kamerou,  a dokonce jsme se na několik minut ocitli přímo na natáčení televizního pořadu „ Planeta YÓ“.  Skvělý zážitek byl umocněn i tím, že jsme se s hlavními moderátory tohoto pořadu, Ondřejem Havlem  a Marií Doležalovou,  mohli  osobně pozdravit a vyfotit. Cennou zkušeností pro děti byly i další zážitky jako cesta vlakem, přesuny metrem a  MHD, nocování v hostelu Elf a hospodaření s penězi při nákupu jídla a suvenýrů.  K pohodové atmosféře celého výletu přispělo i slunné  počasí, které nás provázelo celé tři dny. 

Ke zdařilosti celého výletu a spokojenosti dětí přispěla přítomnost manželů Čechových a Svobodových, kteří byli ochotni s námi tři dny v Praze pobývat a posílit tak pedagogický doprovod. Poděkování patří především panu Petru Čechovi, který  pro nás  tento třídenní výlet  organizačně zaštítil. Velká pochvala patří i dětem za jejich zájem, vědomosti o Praze a vzorné chování.  

Děkujeme i  SRPŠ  za příspěvek, který nám byl pro účely výletu do Prahy poskytnut.

Mgr. Marie Švancarová

Přílohy

  1. Ledová Praha 1 (4,68 MB)
  2. Ledová Praha 2 (3,12 MB)
  3. Praha (5,25 MB)